Дослідження фізичних аспектів розсіяння енергії в матеріалах при статичному та динамічному їх навантаженні
DOI:
https://doi.org/10.20535/2521-1943.2022.6.1.260945Ключові слова:
розсіяння енергії, напруження, деформація, матеріал, середовище, параметри, петля гістерезису, декремент коливанняАнотація
В роботі проведено дослідження визначенню якісної та кількісної картини зміни розсіяння енергії в конкретних матеріалах і середовищах за різних законів їх навантаження, обробки та створенню нових сумішей та матеріалів. З’ясовано,що для визначення дисипативних характеристик застосовуються різні методи, оцінка яких утруднює оцінити достовірність отриманих результатів, оскільки приймаються різні передумови та допущення. Дослідження фізичних аспектів розсіяння енергії в матеріалах і середовищах здійснено за лінійним та не лінійним законами навантаження на основі використання методів петлі гістерезису в перехідному та сталому режимів навантаженню. Виявлено,що форма петлі гістерезису залежить певною мірою від закону зміни навантаження за цикл. Використано метод згасаючих коливань оцінки поглинання енергії визначенням логарифмічного декременту коливань. За результатами обробки результатів вимірювання виявлено, що в рамках виконаних досліджень коефіцієнт поглинання енергії змінюється в межах 0,04-0,20, залежить від амплітуди відносної деформації, Запропонована аналітична залежність для визначення енергії, яка може бути використаною для будь якого середовища або матеріалу, яке володіє пружно в’язкими властивостями і знаходиться під дією силового навантаження. За фізичним сенсом ця формула визначає витрати енергії на одиницю об’єму матеріалу, враховує асиметрію навантаження і може слугувати енергетичним критерієм розсіяння енергії в матеріалах при їх навантаженні.
Посилання
- P. F. Ovchinnikov, Vibrorheology. Kyiv: Naukova Dumka, 1983, 272 p.
- G. S. Pisarenko, Oscillations of mechanical systems taking into account the imperfect elasticity of the material. Kyiv: Naukova Dumka, 1970, 380 p.
- G. S. Pisarenko, A. P. Yakovlev and V. V. Matveev, Vibration-absorbing properties of structural materials: Handbook. Kyiv: Naukova Dumka, 1971, 375 p.
- Ya. G. Panovko, Fundamentals of the applied theory of oscillations and impact. Leningrad: Mashinostroyeniye, 1976, 320 p.
- I. Bernyk, O. Luhovskyi and I. Nazarenko, “Effect of rheological properties of materials on their treatment with ultrasonic cavitation”, Materials and technology, vol. 52, no. 4, pp. 465–468, 2018. DOI: https://doi.org/10.17222/mit.2017.021.
- I. Nazarenko, A. Svidersky, A. Kostenyuk, O. Dedov, N. Kyzminec and V. Slipetskyi, “Determination of the workflow of energy-saving vibration unit with polyphase spectrum of vibrations”, Eastern-European Journal of Enterprise Technologies, vol. 1, no. 7 (103), pp. 43–49, 2020. DOI: https://doi.org/10.15587/1729-4061.0.184632.
- E. S. Sorokin, Dynamic calculation of load-bearing structures of buildings. Moscow: Gosstroyizdat, 1956, 340 p.
- I. I. Nazarenko, Vibrating machines and processes of the construction industry. Кyiv: KNUBA, 2007, 230 p.
- I. Nazarenko, O. Dedov, I. Bernyk, I. Rogovskii, A. Bondarenko, A. Zapryvoda et al., “Determining the regions of stability in the motion regimes and parameters of vibratory machines for different technological purposes”, Eastern-European Journal of Enterprise Technologies, vol. 6, no. 7 (108), pp. 71–79, 2020. DOI: https://doi.org/10.15587/1729-4061.2020.217747.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Іван Назаренко, Андрій Запривода, Андрій Бондаренко, Микола Нестеренко, В.С, Слюсар

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.








